عده ای از مردم که به جهان گردی علاقه دارند، برای تعطیلاتی که در عید نوروز پیش رو دارند با رزرو بلیط و پاسپورت و … پا به خارج از مرزکشور ایران گذاشته و لذت می برند. ولی عده کثیری از مردم نیز کشور ایران را مهد جاذبه های گردشگری و طبیعت های بی نظیر می دانند که هر شهر از شهر های کشور ایران، دارای یک سری مناظر، خلق و خوی اهالی و خوراکی های خاص آن منطقه می باشد. چنان چه در تعطیلات پیش رو ایران گردی و جاذبه های گردشگری غرب کشور را در لیست تفریحات و سفرهای خود قرار دارید، خواندن این مقاله را کمک شایانی به بیشتر لذت بردن از سفر جاذبه های غرب کشور بدانید.
گردشگران عزیزی که این مقاله را در مجله گردشگری نمونه گشت می خوانند، در پایان مطلب به تمام جاذبه های گردشگری و طبیعت و راه های شهر های شمال غربی ایران تسلط لازم را خواهند داشت. اکنون سوار ماشین ذهن خود شده و کمربندهای ایمنی را محکم ببندید تا با هم به شهر های اردبیل، قزوین، زنجان، آذربایجان شرقی و غربی سفر کنیم. هدف ما از نوشتن این مقاله، کمک به شما دریافتن بهترین مناطق گردشگری و بهترین مکان ها برای استراحت و البته صرفه جویی در زمان و هزینه می باشد. نکته آخر قبل از حرکت ماشین تخیل به سمتایران گردی به شمال غربی ایران، این است که مبدأ حرکت را شهر تهران در نظر بگیرید. این مبدأ هر شهری می تواند باشد، فقط در آخر مقاله نقطه آغازین سفر را شهر خود فرض کنید.

ایارن گردی

اولین مقصد ایران گردی در شمال غرب ایران

قزوین

در انتخاب اولین مقصد در شمال غرب و غرب کشور، پس از بستن کمربند ایمنی از شهر تهران، به دل جاده تهران_ تبریز زده و هدفمان رسیدن به شهر قزوین می باشد. پس از 2 ساعت رانندگی خود را در شهر تاریخی قزوین خواهیم یافت. قزوین در واقع نقطه آغازین جاذبه های گردشگری و گشت و گذار ما در سفر به شهر های شمال غربی خواهد بود و از جاذبه های غرب کشور به شمار می رود.

استان قزوین

1) مسجد جامع؛ از مسجد های معروف ایران و قزوین

برای شروع تماشای جاذبه های گردشگری غرب کشور در ایران گردی، مسجد جامع از بهترین گزینه های روی میز برای انتخاب اول در این سفر می باشد که موقعیت این مسجد زیبا در حوالی جاده تهران _تبریز دیده می شود. در مورد قدمت این مسجد در قزوین باید گفت که مسجد جامع قزوین، لقب قدیمی ترین و تاریخی ترین مسجد جامع در کل سطح کشور را به خود اختصاص داده است.

مسجد جامع قزوین

2) موزه ای قدیمی در شهر قزوین

پس از گشت و گذار در مسجد جامع و در لابه لای جاذبه های گردشگری غرب کشور، برای دیدن جاذبه ای تاریخی در ایران گردی خود کافی است تا خود را به موزه ای که در حوالی این مسجد قرار دارد برسانید. اگر طرفدار پیاده روی می باشید می توانید در این منطقه با پای پیاده خود را به این موزه تاریخی رسانده و از دیدن شهر در مسیر نیز لذت ببرید. این موزه گذشته زیبایی را برای شما به تصویر خواهد کشید که دیدن آن در شهر قزوین خالی از لطف نخواهد بود.

موزه قزوین

استراحتی کوتاه برای شروع دوباره گردشگری

پس از خاطره سازی در این دو تا از جاذبه های گردشگری غرب کشور که مدت زمان لازم برای این دو مکان نصف روز می باشد، کمی استراحت می تواند طعم بهتری به ادامه ایران گردی بدهد. برای استراحت نیازی نیست که کل شهر را بگردید، در حوالی این دو جاذبه برای گردشگران هتل های خوبی را در نظر گرفته و ساخته اند. برای صرف وعده غذایی شام و ناهار نیز در همین اطراف رستوران های با کیفیتی به چشم می خورند.

3) بازاری زیبا و قدیمی

اگر طرفدار تفریح و خرید در بازار های تاریخی می باشید، بازار قزوین یکی از بهترین بازارها برای علاقه مندان می باشد. این بازار به قدری زیبا و گشتنی می باشد که شما را در دل محصولات و سبک معماری خود غرق خواهد کرد و متوجه گذر زمان در این مکان نخواهید شد چرا که از جذاب ترین جاذبه های گردشگری غرب کشور می باشد. قزوین هم مانند هر شهری خوراکی های مخصوص خود را دارد که در این بازار به راحتی می توانید سوغات و خوراکی های خاص این شهر را امتحان و در صورت پسندیدن، آن را تهیه کنید.

بازار

4) سعد السلطنه؛ نام کاروانسرایی باستانی در قزوین

حوالی هتلی که در این ناحیه انتخاب کردید، مکانی وجود دارد که از قطب های تاریخ شهر قزوین محسوب می شود. در مورد این جاذبه نیز می توان گفت که با حضور در این مکان، در واقع ایران گردی خود را به بزرگ ترین کاروانسرای مسقف درون شهری در کل کشور ایران کشانده اید که حال و هوای این کاروانسرای کهن بسیار متفاوت است. مدت زمان لازم برای بازدید از این جاذبه نیز تقریبا یک ساعت می باشد.

سرای سعد السلطنه

5) عمارتی تماشایی به نام چهل ستون

کاخ چهل ستون از جاذبه های غرب کشور در شهر قزوین لقب یکی از برترین جاذبه های گردشگری غرب کشور را به خود اختصاص داده است. پس حضور در این مکان از واجبات لذت در سفر محسوب می شود. برای دیدن این جاذبه زیبا نیز یک ساعت زمان کفایت می کند.

کاخ چهل ستون قزوین

6) حمام چشم نواز قجر در قزوین

یکی از حمام های تاریخی و دیدنی ایران که در شهر قزوین به چشم می خورد، حمام قجر نام دارد که موقعیت این حمام باستانی در مرکز شهر قزوین چشم را می نوازد و از جاذبه های غرب کشور برای گردشگران است. مدت زمان لازم برای گشتن در این مکان از جاذبه های گردشگری قزوین و از جاذبه های گردشگری غرب کشور، یک ساعت می باشد. این حمام در اصل موزه ای برای شناخت فرهنگ مردم قزوین می باشد.

حمام قجر در قزوین

7) سر در عالی قاپو؛ جاذبه ای باستانی در قزوین

برای خلق لحظات تاریخی در شهر قزوین، جاذبه دیگری به نام سر در عالی قاپو وجود دارد که موقعیت این مکان باستانی در چند متری کاخ چهل ستون به چشم می خورد و می تواند شما را در ساخت این خاطرات باستانی یاری دهد. ایران گردی در این مکان تنها نیم ساعت به طول خواهد انجامید.

سر در عالی قاپو

8) از مهمترین جاذبه های گردشگری غرب کشور: آب انبار سردار بزرگ

اکنون که در ساعات پایانی روزمان می باشیم، ایران گردی در آب انبار سردار بزرگ یکی از جاذبه های گردشگری غرب کشور خستگی را از تنمان به در خواهد کرد. نکات لازم در مورد این جاذبه این است که این مکان لقب یکی از بزرگ ترین آب انبارها در تمام سطح کشور ایران را به خود اختصاص داده است. مدت زمان لازم برای دیدن این مکان معروف، یک ساعت گزارش شده است.

آب انبار سردار بزرگ

دومین مقصد در ایران گردی: شهر ابهر

دریاچه ای زیبا به نام کینه ورس

در حوالی استان زنجان تابلوی شهری با نام ابهر توجه گردشگران را به خود جلب خواهد کرد. این جلب نظر نقش بسیار مهمی در خلق خاطرات جاودانه در ایران گردی برای ما خواهد داشت؛ چرا که طبیعت و مناظر موجود در این شهر از دنج ترین و آرامش بخش ترین مکان ها در ایران به شمار می رود. وقت آن رسیده که قسمت تاریخی دفترچه سفر را ورق بزنیم و به ثبت خاطرات در چشم انداز های زیبای ابهر مشغول شویم. یکی از دلایل زیبایی این شهر، دریاچه ای است که کینه ورس نام دارد. زیبایی باغ های موجود در این شهر زبان زد عام و خاص می باشد. 3 ساعت زمان لازم دارید تا از این دریاچه نهایت لذت را ببرید.

دریاچه کینه ورس زنجان

غار معروف کتله خور در زنجان

بعداز این که ناهار را در دل طبیعت نوش جان کردید، وقت آن رسیده که خود را در دل غاری به یاد ماندنی و در یکی از جاذبه های غرب کشور غرق کنید. موقعیت غار کتله خور در شهرستانی از توابع زنجان به نام خدا بنده قرار دارد. زیبایی این غار به حدی است که شما حضور در دنیایی متفاوت را احساس خواهید کرد. زمانی که برای ایران گردی در این غار گزارش شده است، 2 ساعت می باشد. ماندن در این شهر یازنجان به سلیقه خودتان بستگی دارد.

غار کتله خور

سومین مقصد در شمال غرب ایران: زنجان

1) سلطانیه: گنبدی باستانی

شهر زنجان دارای بسیاری از جاذبه های غرب کشور می باشد ولی حضور در گنبدی به نام سلطانیه، می تواند روز خوبی را برای ادامه خلق تجارب و لحظات شیرین در سفر به شمال غرب ایران شروع کند. تنها 1 ساعت زمان کافی است تا گردش در این جاذبه را نیز به لیست جاذبه های گردشگری قبلی خود اضافه کنید. این گنبد تحت عنوان بزرگ ترین گنبد خشتی در سراسر جهان مشهور می باشد.

گنبد سلطانیه در زنجان

2) زنجان و بازار سنتی اش

یکی دیگر از بازارهایی که قدمت دیرینه دارد و باعث باستانی شدن شهر زنجان شده، بازار قدیمی این استان نام دارد. در بین جاذبه های گردشگری این شهر و جاذبه های غرب کشور، ایران گردی در این بازار را پیشنهاد می کنیم. در اصل سوغاتی شهر زنجان، وسایلی است که از جنس فلز یا مس در این شهر ساخته می شوند. برای گشتن در این مکان نیز 2 ساعت زمان کفایت می کند. این بازار نیز لقب طویل ترین بازار سنتی ایران را از آن خود کرده است.

بازار قدیمی زنجان

3) موزه ای زیبا به نام مردان نمکی

مدت زمان لازم برای دیدن این مکان جالب و قدیمی، 2 ساعت می باشد. تا به حال واژه ای تحت عنوان مردمان نمکی به گوشتان خورده باشد و شما را در دیدن این جاذبه تحریک کرده باشد. در استان زنجان موزه ای به چشم می خورد که این مردمان زیبای نمکی را در دل خود جای داده است. شما می توانید ترس و هیجان در تاریخ را در این موزه تجربه کنید.

مردان نمکی

4) حمام دیگر به نام حاج داداش در زنجان

از دیگر جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر زنجان و جاذبه های غرب کشور می توان به حمام حاج داداش اشاره کرد که موقعیت این مکان در بازار سنتی این استان واقع شده است. نکته مهم در مورد این حمام این است که تغییر کاربری در این جاذبه مشاهده می شود که چایخانه ای سنتی را در حمام خواهیم دید. برای صرف یک وعده غذایی هرگز این محل را از دست ندهید. حمام حاج داداش می تواند طعم دیگری را به سفر در شمال غرب ایران به شما هدیه کند. اغراق نیست اگر گفته شود که زیبایی این چایخانه به حدی است که خود آن نیز از جاذبه های گردشگری در ایران گردی محسوب می شود.

حمام حاج داداش

چهارمین مقصد در ایران گردی: اردبیل

اکنون مقصدمان سفر به اردبیل یک از جاذبه های غرب کشور می باشد که با گذرندان 3 ساعت در کنار طبیعت جاده زنجان به سمت اردبیل، خود را در این شهر خواهیم یافت. مسافتی که در راه زنجان به اردبیل طی خواهیم کرد، 263 کیلومتر به ثبت رسیده است.

اردبیل

1) دریاچه خاص و زیبای شورابیل

برای رقم زدن لحظات ناب و تکرار نشدنی در سفر به غرب ایران و جاذبه های غرب کشور، خود را به دریاچه زیبایی به نام شورابیل برسانید که موقعیت این دریاچه در حوالی استان اردبیل به چشم می خورد. 2 ساعت را در این جاذبه به یاد ماندنی بگذرانید تا تمام خستگی های روحتان از بین برود.

دریاچه شورابیل

2) شیخ صفی الدین اردبیلی: نام بقعه ای در اردبیل

آرامگاه یکی از انسان های شریف و بزرگ ایرانی، به یکی از جاذبه های گردشگری خوب اردبیل و جاذبه های غرب کشور تبدیل شده است کهشیخ صفی الدین اردبیلی نام شخص به خاک سپرده شده در این مکان است. موزه ای که در این بقعه احداث کرده اند، حال و هوای خاصی را به این مکان بخشیده است. این مکان به قدری زیباست که می تواند نخستین انتخاب گردشگران در ایران گردی در اردبیل باشد. تقریبا یک ساعت زمان برای بازدید از این مکان کافی است.

بقعه شیخ صفی الدین

3) بازار معروف فرش در اردبیل

گاهی اوقات تنوع در نوع گشت و گذار در سفر، می تواند طعم بهتری را به مسافرت ما بدهد. برای این تنوع کافی است تا کمی از جاذبه های گردشگری شهرها دست بکشیم و به پرسه زدن در خیابان های زیبای شهر مشغول شویم. در لا به لای این پرسه زدن ها خود را به بازار های قدیمی و بازار معروف فرش در این استان برسانید که این دو بازار باز هم جزو جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شوند.
_ چنان چه در شب پایان این گردشگری هایتان بود، در هتل های مختلف و شکیلی که در سطح شهر اردبیل به چشم می خورند اقامت کنید.

بازار فرش

پنجمین مقصد در ایران گردی؛ سرعین

کمی بعد از شهر اردبیل شهرستانی به نام اردبیل در راه اردبیل به تبریز به چشم می خورد که می توانید قبل از رسیدن به تبریز از این شهرستان خاص دیدن کنید. زیبایی های این شهرستان در تمام ایران بی نظیر است. جاذبه های گردشگری این شهر نظیر چشمه های آب گرم و شرایط مناسب آب و هوایی باعث شده تا آوازه این شهر در کل شهرهای ایران بپیچد و زبان زد عام و خاص شود.

1) استخر گردی در سرعین

یکی از صفات بارز این شهر زیبا، وجود استخر هایی در تمام سطح شهر است که البته آب مصرفی این استخرها از چشمه های آب گرم این شهر سرچشمه می گیرد. کمی شنا در آب های گرم و گوارای سرعین، می تواند خالق لحظات جاودانه ای در سفر به شمال غرب ایران باشد. یکی از امتیازاتی که استخرهای این شهر دارند، این است که می توانید تمام اعضای خانواده هم زمان در سالن های جداگانه به شنا کردن در این آب های روح بخش بپردازید؛ چرا که اکثر استخرهای مذکور دارای دو سالن برای خانم ها و آقایان می باشند. در مورد زمان لازم برای گردش و تفریح در این جاذبه می توان 2 ساعت را کافی دانست. سرعین به شهر آب درمانی نیز معروف است.

استخر های سرعین

2) خیابان گردی در سرعین

کمی پرسه زدن در خیابان های شهر مورد نظر، می تواند حس و حال خوبی را به ما بدهد. پس خیابان های سرعین در انتظار قدم های گردشگران بوده و بازار های زیبای این شهر بی صبرانه در انتظار پذیرایی از شما به سر می برند. شهر سرعین هم مانند دیگر شهرها غذای محلی و خوشمزه خاص خود را دارد که نام این غذا آش دوغ می باشد که طعم این اش دوغ ها را در هیچ جای دیگری از ایران نخواهید چشید.

آش دوغ

3) صرف غذا و استراحت در سرعین

هتل های شیک و لوکسی را در تمام سطح شهر سرعین خواهیم دید که به منظور اقامت گردشگران ایجاد شده اند. شب گردی در سرعین نگین ایران گردی در شمال غرب ایران به شما می آید. ناگفته نماند که با در نظر گرفتن ابن نکته که هوای شب های سرعین رو به سردی می گذارد، همراه داشتن لباس گرم اطمینان خاطر در سفر را افزایش می دهد.
سرعین گردی

ششمین مقصد در ایران گردی: تبریز

 مقصد پیشنهادی بعدی ما برای ایران گردی تبریز می باشد. تبریز یکی از مهدهای جاذبه های گردشگری در ایران به شمار می رود.

1) موزه باستانی قاجار در تبریز

یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی تبریز موزه ای به نام قاجار می باشد که در ادوار گذشته این مکان در واقع منزل شخصی به نام امیر نظام گروسی بوده است. سبک معماری به کار رفته در ساخت این عمارت شهرت و زیبایی آن را دو برابر کرده که البته قسمتی از این شهرت نیز از آثار کهن موجود در این موزه نشأت می گیرد. بازدید از این جاذبه تاریخی نیز حدود یک ساعت زمان می برد.

موزه قاجار تبریز

2) مقبره شهریار در شهر تبریز

موقعیت مقبره الشعرا در حوالی موزه قاجار به ثبت رسیده است که در اصل شهریار شاعر بزرگ ایران در این محل آرمیده است. در واقع بعد از بازدید از موزه قاجار، با 3 دقیقه پیاده روی به این مقبره شاعر بزرگ ایران می رسیم که معماری این آرامگاه باعث جذب هر انسانی به سمت خود می شود. شهر تبریز جزو شهرهای شلوغ و بزرگ ایران می باشد؛ از همین رو می توانید برای اقامت هتل های بسیار خوب و با کیفیتی را در هر گوشه از شهر که تمایل داشتید انتخاب کنید. با در نظر گرفتن این نکته که کل روز و شب را مهمان شهر تبریز خواهید بود، هتلی آرام را انتخاب کنید. در مورد زمان لازم در گردش در مقبره الشعرا باید ذکر کرد که نیم ساعت زمان از روز کفایت می کند.

مقبره الشعرا

 3) عون ابن علی؛ کوهی زیبا در بین کوه های شهر تبریز

پس از نوش جان کردن ناهار در یکی از رستوران های با کیفیت یا هتل های خوب تبریز، کوهی به نام عون ابن علی را به عنوان مقصد بعدی گردشگری خود در ایران گردی برگزینید. این کوه زیبا در حوالی شهر تبریز واقع شده و افرادی که به ارتفاع و چشم اندازی بی نظیر از طبیعت علاقه مندند خود را به این جاذبه رسانده و توسط تله کابینی ب نام عینالی در این منطقه به نقطه اوج این کوه بروند. این کوه که نگین جاذبه های گردشگری در شهر تبریز محسوب می شود؛ چشم اندازی بی نظیر را از تمام سطح شهر تبریز در نقطه اوج خود به نمایش می گذارد. زمان پیشنهادی ما برای خاطره سازی در این مکان، 2 ساعت می باشد.

تله کابین عینالی

4) پارک دیدنی ائل گلی

در مورد ائل گلی می توان گفت که این پارک در واقع تکه ی از بهشت می باشد که استخری در وسط آن زیبایی آن را چند برابر کرده است. ائل گلی و استخری که در دل خود جای داده است، هر دو لقب نماد شهر تبریز را از آن خود کرده اند. صرف شام در این جاذبه گردشگری از لذت های آرامش بخش در ایران گردی به شمار می رود. این مکان نه تنها در تبریز بلکه در کل ایران در لیست بهترین جاذبه های گردشگری به ذهن گردشگران خطور می کند. به دلیل توریستی بودن این منطقه، رستوران های با کیفیت خوبی در حوالی پارک به چشم می خورند. از خوراکی های مخصوص شهر تبریز می توان به سیب زمینی همراه با تخم مرغ آب پز همراه با کره و سبزی اشاره کرد، که خوردن این غذا طعم خاص و تکرار نشدنی را به سفر در شمال غرب ایران به ما خواهد داد. زمان لازم برای تفریح در این طبیعت بکر و زیبا حدود 2 ساعت تخمین زده شده است. پس از خاطره سازی در این منظره بی نظیر روانه هتل شده و کمی به خود استراحت بدهید.

ائل گلی تبریز

هفتمین مقصد در سفر به شمال غرب ایران؛ اطراف شهر تبریز

چنان چه تا شهر تبریز ایران گردی کردید، خارج از این شهر نیز دارای مناظر و جاذبه های بسیاری است که دیدن آن ها طعم دیگری به سفر خواهد بخشید.

روستای تاریخی کندوان

وقت آن رسیده که از شهر زیبای تبریز دل کنده و به طبیعت زیبای خارج از آن بزنیم. روستایی با قدمت دیرینه در بیرون از شهر تبریز و حوالی آن توجه هر انسانی را به سمت خود می کشاند. طرح به کار رفته در ساخت این روستا به این گونه است که خانه های قدیمی و کهن آن در دل سنگ های بزرگی به شکل کندو ساخته شده است که منظره زیبایی را خلق کرده اند. موقعیت دقیق تر این طبیعت نایاب در شهرستانی به نام اسکو و در حوالی شهر تبریز به ثبت رسیده است. مدت زمان لازم برای به آرامش رسیدن در این چشم انداز بی نظیر، 5 ساعت می باشد که به جرأت می توان گفت طبیعت این منطقه یکی از نگین های گردشگری در کشور ایران می باشد. در واقع اهالی این روستا در آغوش کوه به گذراندن زندگی مشغول هستند.

کندوان

بازار باستانی تبریز

بعد از یک طبیعت گردی مفصل وقت آن رسیده که روانه تبریز شده و به سمت بازار سنتی و کهن آن که بی صبرانه انتظار گردشگران را می کشد  روانه شوید. با رفتن به این بازار در اصل شما بلیط سفر در زمان گذشته را رزرو کرده اید. ایران گردی در این بازار هم تفریح است و هم می توانید مایحتاج و سوغاتی مخصوص شهر تبریز را خریداری کنید. مدت زمان لازم برای گشت و گذار در این جاذبه تاریخی 3 ساعت می باشد. در اصل بازار قدیم این شهر بزرگترین بازار سرپوشیده جهان در ایران است که دارای 5500 حجره می باشد. پس از تاریخ گردی در این جاذبه تبریز، پرسه زنی در دل شب های تبریز بسیار خاطره انگیز و دلنشین خواهد بود. این فرصت را در سفرتان از دست ندهید. بعد از صرف شام نیز خود را به هتل رسانده و با استراحتی در آرامی شب های تبریز، آرامشی دلچسب را به خودتان هدیه کنید.

بازار قدیمی تبریز

هشتمین مقصد در ایران گردی؛ ارومیه

در این قسمت به آغوش جاده جزیره اسلامی زده و به سمت ارومیه راهی می شویم.

 1) دریاچه معروف در ارومیه

مسیری که باید برای رسیدن به شهر ارومیه طی کنیم، بسیار زیبا و آرام می باشد. در این جاده گردی خواهیم دید که جاده از دل دریاچهارومیه عبور خواهد کرد. در واقع جاده گردی در دل دریا نام مناسب تری برای این مسیر می باشد. ناگفته نماند که در حال حاضر آب زیادی در این دریاچه در جاده به چشم نمی خورد و رویایی بودن این منظره در سال های پیش بوده است ولی باز هم در بخش هایی از این مسیر می توان خاطرات خوشی را رقم زد. موقعیتی بهتر از منظره خوب در این دریاچه در حوالی پل مشهور آن می باشد. در این منطقه قایق هایی برای لذت بیشتر گردشگران در سفر تعبیه شده است که البته این منطقه فرصت شنا کردن در سفر به شمال غرب ایران را نیز به شما می دهد که قایق سواری و شنا کردن می تواند حال و هوای خوبی را در خاطراتتان از این ایران گردی به یادگار بگذارد. چنان چه برای شنا کردن به دل دریاچه زدید، نمک های دریاچه مانند یک تیوپ شما را به روی سطح آب خواهد کشید. پس از 1 ساعت گردش در این طبیعت زیبا راهی ارومیه شده و بیشتر از این این شهر را منتظر خود نگذارید.

دریاچه ارومیه

 2) عمارت به یادماندنی 3 گنبد در ارومیه

آغاز گردش در بنای زیبایی به نام سه گنبد، می تواند شروع خوبی برای ایران گردی در جاذبه های گردشگری ارومیه باشد. در مورد قدمت این بنای باستانی حدس هایی در باب این که برج 3 گنبد در زمان حکومت سلجوقیان احداث  و مقبره شخصی به نام جلال الدین خوارزمشاه باشد، زده می شود. این اثر با شماره ثبت 242 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تنها با یک ساعت گردش در این بنا می توانید از تمام بخش های آن دیدن کنید و پس از آن خود را برای صرف ناهار و استراحت آماده کنید.

عمارت سه گنبد

 3) بازار ارومیه؛ بازاری با دو گویش مختلف

بعد از گشتن در عمارت سه گنبدی، خود را به بازار زیبای ارومیه که دو گویش مختلف ترک و کرد در آن حال و هوایی خاص را ایجاد کرده، برسانید. مساحت این بازار زیبا به 60 هزار متر مربع می رسد. در بازار ذکر شده پنج حمام قدیمی و یک باب مسجد جامع با 5 هزار متر مربع مساحت به چشم می خورد که یادگار پنج دوره تاریخی سلجوقی، صفویه، افشاریه، زندیه و قاجاریه است. از سوغاتی های شهر زیبای ارومیه می توان به نقل و حلواهایش اشاره کرد که طعم بی نظیر را در زیر زبان به ما هدیه می کند. از حلواهای مخصوص این شهر می توان به حلوای هویج و گردو اشاره کرد که چنین طعمی را در جای دیگری از ایران نخواهید یافت. کتیبه ای باستانی و چشم گیر نیز در این بازار به شهرت آن افزوده است. 3 ساعت زمان نیز برای گرد در این جاذبه زیبای ایران و ارومیه کافی است.

بازار ارومیه

4) خیابان گردی در ارومیه

مقداری خیابان گردی و حضور در پارک های دیدنی ارومیه می تواند طعم دیگری را به این روز بدهد. محلی به نام بند در شهر ارومیه می تواند از قطب های اصلی تفریح و لذت در این شهر باشد که دیدن این منطقه را در سفر به شمال غرب ایران به شدت توصیه می کنیم. برای گشتن در این مکان ها 2 ساعت زمان کفایت می کند.

5) موزه ارومیه

قبل از این که به ایران گردی خود خاتمه دهید و راهی شهر اصلی که ساکن آن هستید  شوید بعد از استراحتی مفید و کافی برای رفع خطر خواب آلودگی در جاده بازگشت به نقطه آغازی (فرضا تهران)، حتما سری به موزه زیبای ارومیه بزنید. این موزه یکی از غنی ترین موزه های کشور ایران در آثار تاریخی  می باشد. دو تالار در این موزه دیده می شود و سال احداث این موزه نیز به سال 1346 باز می گردد.

موزه ارومیه

بازگشت به نقطه آغازی ایران گردی

برای رسیدن به تهران کافی است تا پس از بازدید از موزه تاریخی به سمت جزیره اسلامی رفته و خود را به تبریز رسانده و پس از آن وارد آزاد راه تبریز _ تهران شده و مسیری مستقیم را به طرف تهران پیش بگیرید. پس از 9 ساعت رانندگی در جاده زیبای تبریز _ تهران، با کوله باری از خاطرات و لحظات جاودانه از انواع جاذبه های گردشگری و طبیعت های بکر و زیبای جای جای ایران به پایتخت کشور خواهیم رسید.

تهران

 

منبع : hamgardi

 

مطالعه مطلب زیر به شما پیشنهاد می شود:

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط با این موضوع

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *